Ahşap Boyama Teknikleri
Bu makalemizde ahşap boyama, ahşap boyama teknikleri, ahşap boyama nasıl yapılır, ahşap boyama örnekleri, ahşap boyama modelleri gibi konular hakkında genel bilgiler verilecektir.

AHŞAP BOYAMA VE TEKNİKLERİ

Mimari ve dekorasyon ürünlerinin her geçen gün gelişmesi sonucunda birçok farklı hobi de insanların dikkatini çekmeye başlamıştır. Hazır olarak alınan dekoratif nesneler haricinde el emeği ile yapılan ürünlerde oldukça ilgi çekicidir. Bunlar arasında kurdele nakışı, cam boyama ve ahşap boyama gibi çeşitler yer almaktadır. Makalemizde değineceğimiz konu ahşap boyama ve teknikleri üzerine olacaktır.ahşap boyama

Hobiler bireylerin hem eğlenceli vakit geçirmesini hem de kullanışlı ve şık ürünler ortaya çıkarmasını sağlamaktadır. Herkes için bir hobi türü bulunmakla birlikte, bütçeye uygun olanını seçmek de mümkündür. Ahşap boyama sanatı son yıllarda özellikle kadınların yoğun ilgi gösterdiği alanlar arasında sayılmaktadır. Teknikleri öğrenildiği takdirde keyifli ve kaliteli zaman geçirmek adına iyi bir seçim olacaktır.

Öncelikle ahşap boyama için bazı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Uygun boyutlara sahip bir fırça, su bazlı boya ve sıfır numaralı zımpara ile su kabı ve gazete ilk etapta edinilmesi gereken araç gereçlerdir.

Malzemeler temin edildikten sonra yapılması gereken ilk işlem boyanın kalınlığını ayarlamaktır. Boya hazırlanırken içine su katılarak inceltilmesi mümkündür ancak fazla ince olması halinde ahşap üzerinde tutunamayabilir. Kalın olması halinde de yüzeyde pütürlü bir görüntü oluşabilir. Bunun için boyanın yeterince akışkan olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Daha sonra yapılacak olan işlem ise ahşabın zımparalanması olacaktır. Kaliteli bir ahşap seçildiği takdirde boya üzerinde daha kolay tutacak, arzu edilen görüntü oluşacaktır. Ahşap zımparalama işlemi tamamlandıktan sonra bir bez yardımıyla silinmelidir.

Ahşap boyamada üçüncü adım olarak boyama gelmektedir. Fırçanın ilk etapta suya batırılıp ıslatılması gerekmektedir. Ancak fazla sulu olması durumunda gazete yardımıyla su oranı azaltılabilir. Daha sonra boyaya batırılan fırça ahşap üzerinde düz çizgiler halinde ilerlemelidir. Bir baştan bir başa düz bir çizgi şeklinde boyayı sürmek boyama işleminin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar. Birinci kat tamamlandıktan sonra en az 15 dakika kuruması için bekletilmelidir.ahşap boyama

İlk kat boya ahşap üzerinde kuruduktan sonra tekrar zımparalama işlemine geçilmelidir. İkinci kez zımparalanan ahşap bez yardımıyla silinip temizlenmelidir. Ahşabın uygun bir hale gelmesinin ardından ikinci kat boyaya geçilebilir. İkinci kat içinde yine önce fazla sulu olmaması şartıyla fırça suya hafifçe batırılmalı, daha sonra boyaya batırılmalı ve ahşabı boyama uygulamasına devam edilmelidir. Bu uygulamanın tekrarı boyanın kalitesine göre değişmektedir. En az iki, duruma göre üç kat şeklinde boya sürülebilir. Atılacak vernik ile ahşap boyama işleminin sonuna gelinir.

Ahşap boyama sanatının çeşitli teknikleri bulunmaktadır. Klasik çatlatma, antik çatlatma, eskitme (patine) tekniği bunlardan birkaçıdır.ahşap boyama

Klasik çatlatma ahşap boyamayı sevenlerin en sık kullandıkları tekniklerden biridir. Ahşap obje en az iki kat boyandıktan sonra çatlatma midyumu denilen malzeme üzerine bir kat sürülür. Ardından kuruması beklenir. Yeterince kuruduktan sonra ikinci kat çatlatma midyumu geçilir. En alta sürülen renkle uyumlu bir başka renk ahşap üzerine tampon veya fırça ile sürülür. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Tampon veya fırça yardımıyla sürülen boyanın üzerinden tekrar geçilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde istenilen görüntü oluşmayacaktır.

Klasik çatlatma tekniği dışında ahşap boyamada oldukça güzel sonuçlar ortaya çıkaran yöntemler bulunmaktadır. Uygulanması kolay olan ve aynı zamanda keyifli olan ahşap boyama sanatı ilgi duyan herkes için güzel bir hobi niteliğindedir. Gerekli malzemeler satın alındıktan sonra kursa giderek ya da internet üzerinden makale okuyup, video izleyerek öğrenmek mümkündür. Bu şekilde hem ev için hem de hediye etmek için şık dekoratif nesnelere sahip olunabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir